Jak uzyskać darmową wymianę okien?

0
darmowa-wumiana-okien-czyste-powietrze

Gdy rachunki za energię i ogrzewanie rosną, a nasz portfel nie rośnie w takim samym tempie, szukamy sposobów na oszczędności. Niestety, stare piece i nieszczelne okna oraz drzwi mogą sprawić, że ciepło ucieka z naszego domu. W takiej sytuacji wymiana tych niefunkcjonalnych elementów staje się niezbędna. Jednak dla wielu osób pozostaje to jedynie marzeniem. Czy istnieją programy dotacyjne, które pozwalają na wymianę, na przykład stolarki okiennej, zupełnie za darmo?

Miliardy Złotych w Programach Oszczędnościowych

W programach takich jak „Czyste Powietrze” czekają na nas miliardy złotych, które mogą być przeznaczone na wymianę okien i drzwi, między innymi. Co tydzień tysiące osób składa projekty modernizacji domów do programu, kwalifikując się do takiego rodzaju finansowania. Jakie kroki należy podjąć, aby spełnić wymagania i otrzymać dotację na wymianę okien i drzwi?

Sposób na Oszczędności

Według eksperta, pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy nasz dom spełnia wytyczne. Jednym z nich jest to, czy w przypadku naszego budynku wystąpiły o zgodę na budowę lub dokonano zgłoszenia budowy do 31 grudnia 2013 roku. Jeśli tak, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że już kwalifikujemy się do programu „Czyste Powietrze”.

Kolejnym krokiem jest oszacowanie wysokości naszych dochodów. Jeśli nasz roczny dochód z PIT nie przekracza 135 000 złotych, to już praktycznie możemy być pewni, że kwalifikujemy się do dofinansowania. Ważne jest, że 135 000 złotych dochodu rocznego stanowi podstawowy próg. Przy wyższych poziomach dofinansowania brane są pod uwagę dochody na członka gospodarstwa domowego. W gospodarstwie wieloosobowym jest to odpowiednio 1894 i 1090 złotych na osobę. W takim przypadku możemy być prawie całkowicie pewni, że otrzymamy wsparcie finansowe na nasze przedsięwzięcia.

Program „Czyste Powietrze”

Program „Czyste Powietrze” głównie skupia się na wymianie nieefektywnych, starych pieców węglowych lub opalanych drewnem. Natomiast jeżeli już wcześniej zainstalowaliśmy efektywny system ogrzewania, możemy nadal przeprowadzić modernizację naszego budynku bez konieczności wymiany pieca. Dotyczy to wymiany okien, drzwi lub ocieplenia naszego domu.

Gdy posiadamy piec zgodny z najnowszymi standardami, nawet jeśli jest to już klasa piąta, nadal istnieje możliwość wymiany okien lub izolacji budynku. Co więc należy zrobić? Musimy złożyć wniosek o dotację w gminie, w której mieszkamy, lub w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zgodnie z adresem inwestycji. Warto zaznaczyć, że nie jest konieczne składanie wniosku osobiście – możliwe jest także jego złożenie drogą elektroniczną. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające spełnienie wszystkich wcześniej wspomnianych kryteriów.

Co Dalej?

Jeśli wciąż mamy wątpliwości lub niezbyt orientujemy się w tego rodzaju wnioskach, ekspert Koalicji Termomodernizacji zapewnia, że już w styczniu zostaną przeszkoleni pierwsi lokalni doradcy ds. wsparcia finansowego, którzy jednocześnie będą reprezentować sieci sprzedaży producentów okien i drzwi. W kontakcie z nami ustalą zakres prac, pomogą w złożeniu wniosku o dotację, wymienią stolarkę i zorganizują cały proces termomodernizacji, tak aby w końcu środki te zostały wypłacone.

Możemy upoważnić ich do złożenia wszystkich wymaganych dokumentów w naszym imieniu w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska oraz do zarządzania procesem. Będą oni również w stanie wybrać wykonawców z danego regionu. Oszczędzi nam to poszukiwań i zmartwień. Jedyną rzeczą, która pozostanie po naszej stronie, będzie ustalenie konkretnych terminów, w których ekipy remontowe przyjadą do naszego domu i wykonają niezbędne prace, w tym ocieplenie budynku lub wymianę okien, drzwi, a nawet bramy.

Jeżeli spełniamy warunki do otrzymania maksymalnego wsparcia finansowego, to wszystkie prace zostaną sfinansowane w ramach programu, co oznacza, że koszty modernizacji naszego budynku są pokrywane w pełni. Jedynym wydatkiem, który nie kwalifikuje się do dotacji, jest podatek VAT – więc w momencie zakupu okien lub drzwi wraz z montażem, wynosi on tylko 8%.

Patrząc na stopień oszczędności w skali rocznej dotyczących energii i ogrzewania, możemy być pewni, że tego typu prace to chyba najlepsza inwestycja z możliwych, jeśli chodzi o potencjalne zyski.

Warto przeczytać!

Dodaj komentarz