Piękny i wydajny ogród w donicach na balkonie

0

Donice balkonowe są nie tylko dostępne dla miłośników roślin, ale również stanowią piękną ozdobą balkonów i zapewnią relaks i źródło świeżych produktów.

Dzięki donicom możemy szczycić się pięknymi kwiatami i ziołami, nawet jeśli nie mamy dużo miejsca na tradycyjne grządki. Z nimi możemy stworzyć piękny i wydajny ogród na balkonie.

Wybór donic balkonowych

Przy wyborze donic balkonowych należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim należy sprawdzić wymiary naszego balkonu lub tarasu. Jeśli mamy małą przestrzeń, lepiej skorzystać z mniejszych donic, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Ważne jest również to, aby były wykonane z solidnego materiału, który będzie odporny na warunki atmosferyczne. Warto zwrócić uwagę na kolor donic i styl, idź w kierunku kolorystyki ścian balkonu lub tarasu.

Rośliny do donic balkonowych

Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim należy pamiętać, że rośliny te powinny rosnąć na zewnątrz, dlatego należy wybrać gatunki, które dobrze się sprawdzają w tych warunkach. Najlepiej wybrać rośliny zwarto-kształtne, które nie powinny rosnąć zbyt wysoko. Dobrym rozwiązaniem są również zioła, które dodają walorów ozdobnych, mogą również posłużyć jako składniki naszego menu. Przy wyborze roślin warto również zwrócić uwagę na ich wymagania dotyczące oświetlenia i wilgotności.

Aranżacja donic balkonowych

Aranżacja donic balkonowych może być zabawą. Warto skorzystać z różnych gatunków roślin, które będą dobrze ze sobą komponowały i tworzyły harmonijną całość. Dobrym rozwiązaniem jest również postawienie donic na różnych poziomach, co pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni. W przypadku mniejszych balkonów, dobrze wyglądają donice wiszące, które dodatkowo oszczędzają miejsce na podłodze. Warto również znaleźć źródło elementów dekoracyjnych, takich jak kamienie ozdobne czy małe figurki.

Pielęgnacja roślin w donicach balkonowych

Cieszenie się pięknymi roślinami w donicach balkonowych to nie tylko doskonały sposób na dekorowanie przestrzeni, ale także sposób na relaks i bliski kontakt z naturą. Aby twoje rośliny chowały się zdrowo i pięknie, należy im pomóc w pielęgnacji.

Wybierz sposób wykonania i podłoża

Sukces dobrej instalacji roślin w donicach balkonowych oparty jest na dobrym wyborze donic i podłoża. Donice muszą być wykonane z materiałów trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne, w tym jak plastik czy ceramika. Ważne jest również, aby donice miały kanały odpływowe, które zapewniają odprowadzanie nadmiaru wody.

Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne dla wody i dobrze zagruntowane. Możesz bazować na gotowych składnikach podłoża dostępnych w sklepach ogrodniczych lub samodzielnie wykonać podłoże z torfu, kompostu i piasku.

Wybierz konstrukcje

Następnym krokiem jest wybór instalacji do donic balkonowych. Zwróć uwagę na wymagania roślin dotyczące światła, temperatury i wilgotności. Wybierz rośliny na swój balkon, które będą odpowiednie dla ścian cieniolubnych, albo nasłonecznionych, lub takie które dobrze rosną w półcieniu.

Pamiętaj również o gabarytach. Niektóre gatunki mogą osiągać duże rozmiary i wymagają przestrzeni do rozwoju. Przed sprawdzeniem roślin sprawdź, jakie rozmiary osiągają w pełni wyrośnięte.

Zapewnij nawożenie

Regularne i odżywcze nawożenie jest słowem kluczowym dla dobrego rozwoju roślin w donicach balkonowych. Woda powinna być dostarczana jako dodatek, aby nie doszło do przesuszenia lub maksymalnego namakania podłoża.

Przed podlewaniem sprawdź, czy podłoże jest suche, dotykając je palcem. Jeśli jest takie, że możesz wbić palec na głębokość około 2-3 centymetrów, to oznacza że podlewanie jest zbyt obfite i należy je zredukować. Unikaj nadmiernej ilości wody, która może doprowadzić do zgnilizny korzeni.

Regularnie nawoź rośliny

Aby rośliny zdrowo rosły, konieczne jest regularne nawożenie roślin. Wymagania dla określonych roślin podają załączone instrukcje ogrodnicze.

Dodaj komentarz