Czy naprawdę potrzebujesz otworu drenażowego w swoich doniczkach

0
doniczki z otworem drenażowym

Wszyscy tam byliśmy. Dostrzegliśmy wspaniałą szkliwioną ceramikę, która byłaby idealna do przesadzenia białego rajskiego ptaka w naszej sypialni. Kolory są idealne, cena jest odpowiednia. Jest tylko jeden problem: nie ma otworu drenażowego. Więc zadajesz sobie pytanie: czy naprawdę jest tak źle trzymać rośliny w doniczkach bez otworu drenażowego? Krótka odpowiedź brzmi: tak, potrzebujesz otworów drenażowych — ale istnieją obejścia.

Dlaczego otwory drenażowe są ważne

Istnieją trzy główne powody, dla których otwory drenażowe są ważne: 1) umożliwiają odpływ wody z gleby, a przez to umożliwiają 2) dobry przepływ powietrza i 3) wypłukiwanie soli z gleby.

Nawet rośliny, które lubią dobrze nasiąkniętą i wiecznie wilgotną glebę, nie lubią mieć mokrych korzeni. Kiedy korzenie pozostają zbyt długo w wodzie i gdy powietrze nie ma swobodnego przepływu (jak w przypadku nasyconej gleby), roślina może rozwinąć gnicie korzeni, co prawie zawsze jest stanem nieodwracalnym dla rośliny. Innymi słowy, moczenie roślin w wodzie jest jednym ze sposobów ich wczesnego unicestwienia.

W rzeczywistości zgnilizna korzeni spowodowana zbyt wilgotną, słabo przepuszczalną glebą może stanowić problem, szczególnie w przypadku roślin, które lubią wilgoć. Chcesz dać im dużą ilość wody, ale bez miejsca na wodę, możesz powoli dopuścić do gnicia ich korzeni, jak wspomniano powyżej.

Ale jest też inna, mniej prosta możliwość: wiedząc, że nie chcesz, aby twoja roślina stała w wodzie i wiedząc, że nie ma ujścia do drenażu, możesz być zbyt ostrożny i nie dostarczać roślinie tyle wody, ile chce.

W przypadku roślin, które preferują bardziej suchą glebę, celowe podlewanie nie wydaje się stanowić większego problemu. Ale potem znów wracamy do problemu mokrych korzeni. Rośliny, które nie lubią dużej ilości wilgoci, będą potrzebowały otworu drenażowego, aby wilgoć mogła uciec i aby powietrze mogło krążyć w doniczce.

Inną ważną funkcją otworów drenażowych jest umożliwienie wypłukiwania wody z gleby z nadmiaru soli z nawozów. Jak to ująć : Jeśli podlewasz roztworem nawozu, sole również gromadzą się w glebie, a bez otworów drenażowych nie można przepuścić czystej wody, aby wypłukać sole.

Jak używać donic bez otworów drenażowych

Niektórzy eksperci sugerują użycie warstwy kamyków jako rodzaju warstwy drenażowej w doniczkach bez otworów drenażowych. Ta technika pozwala nadmiarowi wody spłynąć do przestrzeni z kamykami, z dala od gleby, a tym samym nie styka się korzeniami rośliny.

Inni ostrzegają przed tą metodą, posuwając się nawet do nazwania jej „mitem”, mówiąc, że woda ma problemy z przepływem między dwoma różnymi ośrodkami i dlatego pozostanie w glebie — nawet jeśli pod nią znajdują się kamyki.

Ale wciąż istnieje sposób na wykorzystanie tych ładnych doniczek, które nie mają otworów drenażowych! Posadź roślinę w porowatej doniczce z dobrym otworem drenażowym, takiej jak klasyczna doniczka z terakoty, a następnie umieść tę doniczkę w większej stylowej donicy bez otworu drenażowego. Jeśli chodzi o podlewanie, jeśli roślina jest wystarczająco mała, możesz wyjąć ją z ozdobnej doniczki i wykorzystać otwór drenażowy.

Alternatywnie możesz umieścić żwir lub kamyki na dnie doniczki ozdobnej i postawić na niej funkcjonalną doniczkę z drenażem. W tym scenariuszu żwir może służyć do utrzymywania korzeni rośliny z dala od stojącej wody. Co więcej, ta konfiguracja pozwala na wilgotność otoczenia, co jest dobrodziejstwem.

Uwaga: Doniczek bez otworów drenażowych nigdy nie należy używać na zewnątrz, gdzie roślina będzie podlewana wodą deszczową, ponieważ nie ma możliwości regulowania ilości wody, którą otrzymuje roślina.

Więc śmiało używaj i ciesz się tymi pięknymi doniczkami bez otworów drenażowych – ale rób to mądrze i nigdy kosztem swoich cennych roślin.

Warto przeczytać!

  • Doniczki z systemem nawadniania – samonawadniające
  • Doniczki metalowe – innowacyjna elegancja w ogrodzie
  • Ekskluzywne donice ze stali corten – niezrównany urok i trwałość w Twoim ogrodzie
  • Donice z polietylenu – funkcjonalne i trwałe rozwiązanie dla Twojego ogrodu
  • Projekt ogrodu – trawy ozdobne w donicach z cortenu
  • Dodaj komentarz