Projekt ogrodu – trawy ozdobne w donicach z cortenu
Wiele traw ozdobnych często dopiero na pierwszy rzut oka ujawnia swój kreatywny efekt i rzadko wysuwa się na pierwszy plan w ogrodzie.
Projektanci zieleńców nazywają je zatem również roślinami strukturalnymi, które zyskują na wartości dopiero poprzez kontrast z kwiatami różnych bylin.
Istnieją jednak również takie gatunki, jak trawy pampasowate czy proso rózgowe, które dzięki intensywnemu wybarwieniu i wspaniałej dekoracji kwiatowej dobrze prezentują się również w odosobnieniu. Zwłaszcza trawa pampasowa Pumila szczególnie pięknie prezentuje się pojedynczo i stawia akcenty umieszczona w dużej donicy z cortenu w nasłonecznionych zakątkach ogrodu. Pełne wdzięku trawy ozdobne, takie jak wełnianka drżąca i wiele innych gatunków na stanowiska słoneczne, bardzo dobrze radzą sobie w sąsiedztwie tak wyeksponowanych roślin, jak wieloletnie słoneczniki czy dalie.
Projektując klomb pamiętaj, że trawy ozdobne na słoneczne rabaty to prawdziwy późny początek wzrostu. Często nie kiełkują aż do późnej wiosny, a w najbardziej odosobnionych przypadkach są wysokie na początku lata, że można je zobaczyć jakby były umieszczone w wysokiej donicy. Dlatego większość twoich partnerów do sadzenia powinna być bylinami i krzewinkami, które kwitną tylko w środku lub późnym latem. Aby rabat nie wyglądał na wiosnę zbyt goło, ważne jest, aby znaleźć odpowiednią równowagę – na przykład łącząc nasadzenia z różnymi kwiatami cebulowymi i bylinami wiosennymi. W zależności od wysokości wzrostu i dominacji wizualnej trawy ozdobne sadzi się zwykle pojedynczo lub w niewielkich grupach w grządce.
To co dotyczy traw kochających słońce, dotyczy również traw do cienia. Turzyce i inne trawy ozdobne do zacienionych zakątków ogrodów należy przede wszystkim łączyć z roślinami, które tworzą piękne kontrasty. Ponieważ wybór przyciągających wzrok roślin kwitnących na zacienione miejsca nie jest zbyt duży, chętnie wybiera się również paprocie i byliny o efektownych liściach, takie jak hosty jako partnerki rabatowe. Wiele traw w cieniu jest wiecznie zielonych, więc wspaniałe okazy sadzenia można uzyskać z kwiatami cebulowymi i kwitnącymi bylinami wiosennymi już w kwietniu i maju.
Sadzenie traw ozdobnych
Szeroki asortyment traw ozdobnych można znaleźć w prawie każdej szkółce i centrum ogrodniczym. Trawy są zwykle oferowane jako rośliny doniczkowe. Robiąc zakupy latem, upewnij się, że rośliny są ładne i krzaczaste oraz mają zdrowe liście. Jeśli wybierasz się na zakupy wiosną, kiedy trawy są jeszcze uśpione, powinieneś przyjrzeć się kłębowi korzeniowemu. Jeśli bryła korzeniowa jest dobra, ale niezbyt gęsta, to możesz być pewien, że otrzymujesz zdrowy okaz.
W domu należy jak najszybciej posadzić trawy, ponieważ doniczka ze szkółki nie nadaje się do trwałej uprawy. Bele najlepiej wyciągnąć z doniczki, gdy są lekko wilgotne. Wykop w donicy dostatecznie dużą dziurę, do której ostrożnie włożysz bryłki korzeniowe lub kłącza. Głębokość sadzenia odpowiada w przybliżeniu głębokości, jaką miała doniczka. Następnie delikatnie dociśnij rośliny. Trawę ozdobną po posadzeniu należy dobrze podlewać, nawet jeśli pada deszcz. Tylko w ten sposób można wypłukać ubytki w ziemi, aby korzenie mają dobry kontakt z ziemią. Dopóki trawy ozdobne nie wyrosną, należy je regularnie podlewać. W przypadku traw w cieniu zalecamy przykrycie powierzchni gleby warstwą ściółki o grubości od dwóch do pięciu cm. Dzięki temu gleba jest ładna i wilgotna oraz zapobiega pojawianiu się chwastów.
Wskazówki dotyczące pielęgnacji trawy
Generalnie nie należy uprawiać gleby motyką w donicach bylinowych ustawionych w słońcu i cieniu – jeśli wielokrotnie uszkodzimy korzenie roślin, nie będą się one rozrastały i nie będzie dobrego wzrostu.
Ze względu na wysoką tolerancję na suszę większości traw ozdobnych zwykle nie wymaga regularnego podlewania. Nawożenie traw ozdobnych jest właściwie zbędne. Jednak wysoko rosnące gatunki, które wymagają większej ilości składników odżywczych, takie jak trawa pampasowa czy trzcina chińska, rosną lepiej, jeśli wiosną co dwa lata dostarcza się im nawóz organiczny w postaci dobrze zgniłego kompostu lub krowiego obornika. Jednak inne trawy ozdobne w ogóle nie tolerują nawozu: stają się tłuste i tracą liście. Należą do nich kostrzewa błękitna, trawa piórkowa lub drżąca trawa serca. Nawet trawy ocienione i trawy wodne, takie jak szuwary, które lubią się rozmnażać, nie potrzebują nawozu.
Możesz także uprawiać wiele traw ozdobnych w doniczkach lub donicach z cortenu. Jednak, podobnie jak w przypadku wszystkich roślin doniczkowych, niezbędne jest regularne podlewanie.
Przycinanie trawy ozdobnej
Przycinanie traw ozdobnych jest w rzeczywistości bardzo proste. Ponieważ zabiegi cięcia ograniczają się zwykle do pełnego przycinania wiosną, zanim rośliny ponownie wykiełkują. Następnie należy usunąć również stare kwiatostany i nasiona z poprzedniego roku. Zimozielone trawy ozdobne zwykle nie są ścinane. Zamiast tego użyj grabi, aby wiosną przeczesać kępki liści, aby usunąć martwe liście. Ale bądź ostrożny: konieczne jest noszenie rękawiczek, ponieważ liście wielu gatunków mają bardzo ostre krawędzie.
O błędach w pielęgnacji traw ozdobnych. Aby tego uniknąć, wysokie trawy ozdobne, takie jak trawa pampasowa lub trzcina chińska, nie powinny być przycinane aż do wiosny. Zabezpiecz je na zimę, aby chronić je przed mrozem.
Propagacja trawy ozdobnej
Jeśli chcesz uzyskać przychówek, możesz po prostu podzielić większość traw ozdobnych. Najlepszym okresem dla tej metody rozmnażania jest wiosna, tuż przed nowym wzrostem. Po prostu odetnij kawałek kępy roślin ostrym szpadlem i włóż go ponownie do innej donicy corten. Jednak w przeciwieństwie do wielu kwitnących bylin regularny podział roślin nie jest konieczny, ponieważ trawy ozdobne rzadko się starzeją. W zasadzie wiele traw ozdobnych można również rozmnażać przez siew, ale sposób uprawy jest długotrwały i nie daje potomstwa zgodnego z odmianą w przypadku specjalnych form hodowlanych.