Jak chronić rośliny w donicach zimą

0

Kiedy po raz pierwszy zaczynamy uprawiać ogród, często jesteśmy najemcami mieszkania, domu i bardzo opiekujemy się naszymi dziećmi (mamy na myśli rośliny), dlatego zawsze trzymamy je w doniczkach, aby mogły iść z nami, kiedy się przeprowadzamy.

chroń rosliny doniczkowe zimą

Jesteśmy najlepszymi ogrodnikami na patio i przez lata niektóre z naszych roślin zostały zaadoptowane przez naszych znajomych i przyjaciół, ponieważ stały się zbyt duże, aby mogły podróżować z nami na duże odległości.

Zwykle jednak zachowujemy kilka faworytów, które zostały kilka razy przesadzone, porzucone w ruchach i wykopane przez psy, ale wciąż wracają, więc uważamy i upewniamy się, że są dobrze chronione każdej zimy.

Jeżeli mieszkamy w suchej, cieplejszej strefie sadzenia, wykorzystujemy to, co często sprawdza się w konkretnej sytuacji. Istnieją jednak różne sposoby, aby chronić rośliny doniczkowe na zewnątrz przed zamarzaniem w niemal każdych warunkach. Jakie?

GDZIE POTRZEBUJESZ CHRONIĆ SWOJE ROŚLINY DONICZKOWE

Zanim zaczniemy, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że każda roślina wieloletnia, którą umieścimy w doniczce, będzie mniej odporna na mrozy. W zależności od strefy, w której mieszkasz, będziesz chciał upewnić się, że Twoje rośliny są odporne na przynajmniej jedną (jeśli nie dwie) strefy zimniejsze niż tam, gdzie jesteś. Rośliny są podzielone na strefy przy założeniu: będą w ziemi rodzimej, gdzie będą miały inne warunki przez zimę i rośliny doniczkowe. Rośliny doniczkowe mają tę dodatkową wadę, że zaczynają zamarzać z boków, a nie tylko w górnej powierzchni gleby, co może dość szybko zagrozić systemowi korzeniowemu. Mimo to, jeśli temperatura w Twojej strefie spadnie poniżej zera i pozostanie taka przez dłuższy czas, będziesz chciał upewnić się, że Twoje rośliny są dobrze chronione przed żywiołami.

Istnieje wiele sposobów dbania o każdy rodzaj rośliny doniczkowej zimą, którą chcesz mieć, w tym przynoszenie do domu. Są też wytrzymałe byliny doniczkowe, które często potrzebują okresu zimowego odpoczynku, aby ich własne zdrowie mogło odpocząć i zregenerować się. Takie rośliny powinny pozostawać na zimę na zewnątrz z odpowiednią ochroną.

STREFOWA OCHRONA ZIMOWA

W zależności od tego, gdzie mieszkasz, będziesz chciał podejść do technik ochrony zimującej, mając na uwadze pogodę. Klimaty północne będą oczywiście wymagać większej ochrony niż te położone na południu. Wykorzystamy tutaj różne techniki, których możemy użyć dla każdej strefy, a następnie wykorzystamy je, posługując się numeracją stref 1 – 7, gdzie każdej zimy możemy mieć tydzień lub dwa pojedyncze cyfry, a następnie serię zamrożeń, po których następuje odwilż.

Nie zaczynamy izolować donic, dopóki temperatury nie spadną poniżej zera i pozostaną tam przez noce i dnie. Dobrą zasadą jest, aby nie zaczynać izolowania pojemników przed co najmniej trzema dobrymi zamrożeniami.

Nie podejmujemy w ogóle prób zimowania roślin w doniczkach w strefach 1-3. Jeśli mamy rośliny doniczkowe i chcemy spróbować, aby przetrwały zimę. Jedyną realną alternatywą jest umieszczenie ich w pomieszczeniu, piwnicy lub patio, gdzie temperatury będą chłodne lub w półzimowym stanie spoczynku. Możesz odnieść sukces, zakopując doniczki z roślinami, dodając do nich grubą warstwę ściółki, zwłaszcza jeśli są bardzo odporne i odporne na zimno.

Strefy 4-7

Masz kilka opcji zimowania w strefach 4-8, z których najskuteczniejszym jest zakopywanie doniczek, aby co najmniej 80% doniczki znajdowało się każdej zimy pod ziemią. Pomaga to naśladować naturalną ochronę, którą otrzymałaby, gdyby została zasadzona w ziemi, a jeśli umieścisz dobrą warstwę ściółki na wierzchu, masz prawie gwarancję, że twoja roślina wróci do życia następnej wiosny. Jednak tę technikę najlepiej pozostawić zimniejszym strefom, takim jak 4, a być może 5, jako łatwiejszym, a bardziej popularne metody są dostępne dla stref cieplejszych.

Inną techniką jest upewnienie się, że twoja roślina znajduje się w większej doniczce, niż myślisz, że potrzebujesz, aby zapewnić dodatkową izolację, której potrzebuje, aby korzenie nie zamarzały z boków. Używając tej techniki wielokrotnie z wieloletnimi truskawkami i ziołami w strefie 4, gdzie temperatura regularnie spadają do -20 i 30, możemy ręczyć za jej skuteczność.

Innym sposobem ochrony roślin jest zapewnienie warstwy izolacyjnej dla doniczki.

Strefy 8+

Pomimo faktu, że temperatury mogą regularnie spadać poniżej zera w strefach 8 i wyższych, rzadko pozostają tam przez dłuższy czas, a na pewno nie wystarczająco długo, aby spowodować twarde zamarznięcie gruntu – co oznacza, że ​​wątpliwe jest, aby korzenie Twoich roślin kiedykolwiek były w jakimkolwiek niebezpieczeństwie zamarznięcia na amen. Jeśli chcesz przesadzać z ostrożnością, z pewnością możesz wypróbować jedną z wyżej wymienionych technik, wiemy jednak, że nieświadomie zimowane rośliny w strefie 7 bez ochrony, poradziły sobie, że dobrze byłoby zostawić je w spokoju.

CO POTRZEBUJESZ, ABY ZIMOWAĆ SWOJE DONICZKI Z ROŚLINAMI

Jeśli nie zamierzasz zakopać doniczki lub nie masz pewności, czy Twoja doniczka jest znacznie większa niż system ukorzeniania, zaizoluj doniczkę zgodnie z jednym z poniższych opisów. Przynajmniej będziesz potrzebować:

  • Juta  – lepsze rolki z wąskiej juty, ponieważ łatwo owija się je wokół większych doniczek.
  • Folia plastikowa (alternatywa: używane plastikowe torby na zakupy)
  • Zszywacz do papieru o dużej wytrzymałości
  • Chochoł
 OPCJONALNE ALTERNATYWY DLA DODATKOWEJ OCHRONY W STREFACH CHŁODNYCH:
  • Rolka bąbelkowa  lub izolacja
  • Taśma pakowa (lub taśma klejąca)

INNE UWAGI

Jeśli możesz, przenieś swoje rośliny do osłoniętego obszaru i zgrupuj je, aby zapewnić dodatkową ochronę zimową. Słoneczne, skierowane na południe ściany są również dobrą lokalizacją do rozważenia. Zapewnienie warstwy ściółki na wierzchu doniczki jest również dobrym pomysłem, gdy roślina jest całkowicie uśpiona. A jeśli masz doniczki ceramiczne, betonowe lub gliniane, możesz rozważyć umieszczenie na wierzchu obciążonego arkusza plastiku, aby gleba nie wchłonęła dodatkowej wilgoci, a następnie zamarzła i rozszerzała się – co mogłoby spowodować pęknięcie konstrukcji doniczki.

WARSTWA OCHRONNA Z TWORZYWA

Czasami, pomimo tego, że mieszka w strefie 7, każdej zimy temperatura zawsze spada do pojedynczych cyfr i pozostaje tam przez kilka tygodni. Zawsze uważamy na twarde zamrożenia, po których następuje odwilż przed ponownym zamrożeniem; oznacza to idealną pogodę, aby siać spustoszenie w naszych bylinach doniczkowych.

Z tego powodu używamy dwuwarstwowej techniki izolacji, używając worka na śmieci lub starych plastikowych toreb na zakupy (można kupić arkusze plastiku, ale po co się męczyć, jeśli mamy miliard toreb, które można poddać recyklingowi?). A jeśli mieszkasz w chłodniejszej strefie, możesz zastosować izolację obudowy doniczki wykorzystując folię bąbelkową, rozważ również  przed posadzeniem roślin umieszczenie na wewnętrznych ściankach doniczki izolacji ze styroduru lub styropianu, co uchroni roślinę i nie będzie wymagało potrójnej warstwy izolacji zewnętrznej.

Po prostu wrzuć pojemnik do torby i zawiń go, zanim zabezpieczysz go opakowaniem lub taśmą klejącą. Jeśli twoja doniczka jest zbyt ciężka połóż izolację wokół doniczki, zapewniając co najmniej dwie do trzech warstw plastikowej izolacji.

Pomocna wskazówka: Upewnij się, że taśma nie jest przerwana, aby woda mogła dostać się między doniczkę a warstwy izolacji. Może to zamarznąć i uszkodzić Twój pojemnik. 

Dodaj komentarz