Ogród w mieście – warzywa i aromatyczne zioła w doniczkach

0

Prowincja warszawska jest usiana małymi wioskami mniej lub bardziej oddalonymi lub bardzo blisko centrum, gdzie można skorzystać z dobrodziejstw życia miejskiego.

ogrod-w-miescie-na-tarasie

ogrod-warzywny-w-miescie

Nie wszyscy warszawiacy mieszkają w szarym budynku w okolicy Dworca Centralnego. Prowincja warszawska jest usiana małymi wioskami mniej lub bardziej oddalonymi od centrum lub bardzo blisko centrum. W takim otoczeniu można skorzystać z dobrodziejstw życia miejskiego, można tu znaleźć odrobinę spokoju i zieleni z dala od ruchu ulicznego i gorączkowego życia. To miejsce w którym żyję.

Podobnie jak wielu innych, nie mając ogrodu, musiałam dać upust zieleni i naturze i udekorować swój piękny taras mnóstwem roślin i kwiatów. Nie mam dużego doświadczenia z zielonymi ogrodami, więc eksperymentuję z uprawą różnych rodzajów roślin, aby zrozumieć, które z nich najlepiej pasują do klimatu i ekspozycji. W tym roku postanowiliśmy powiększyć rodzinę i spróbować uprawiać warzywa i aromatyczne zioła: rozmaryn, szałwię, bazylię, tymianek, majeranek, a następnie pomidory, cukinię i truskawki. Najnowszym dodatkiem jest drzewo oliwne o wysokości około dwóch metrów i już planowany jest zakup dzikiego kopru włoskiego do aromatyzowania i perfumowania pieczeni oraz makaronów na zimno, które uwielbiam przygotowywać latem.

Bez szczególnych umiejętności i z niewielką ilością ziemi udało mi się postawić na przyzwoitą produkcję, o bardzo przyjemnym wyglądzie, przydatną do zdrowego i ekologicznego odżywiania. Wprawdzie w donicach jest dużo miejsca, ale istnieje możliwość zorganizowania małego ogródka warzywnego nawet przy niewielkich rozmiarach. Oto seria propozycji, które mogą zainspirować Cię do zaprojektowania ogrodu w mieście. Czy to mały balkon, duży taras, weranda czy ganek, rozwiązań jest wiele i pomysłów nie brakuje.

Od tanich plastikowych doniczek po bardziej tradycyjne doniczki z terakoty, od aluminiowych wiaderek nadających vintage klimat po kolorowe, perforowane puszki z dnem dowcipnym, od wiszących na suficie koszy do układania warzyw w kaskadę po drewniane skrzynki w stylu shabby chic, pozostawione surowe lub pomalowane i oznaczone napisami. A do uporządkowania wielu małych wazonów możesz użyć półki lub drabiny z drewna lub kutego żelaza. Jeśli szukasz pomysłu na oszczędność miejsca, to z pewnością jest dla Ciebie wertykalny ogród warzywny: oprócz gotowych konstrukcji do kupienia, są różne projekty DIY (zrób to sam), takie jak ten  , który wiąże się z wykorzystaniem drewnianej palety spoczywającej na ścianie (w tym przypadku przeznaczonej na sukulenty, ale można je zastąpić wieloma różnymi rodzajami roślin aromatycznych).

Więcej pomysłów znajdziesz na moim profilu na blogu, w kolekcji poświęconej zielonej dekoracji tarasów i balkonów .

Dodaj komentarz