Pudełka na sadzarki ze stali Corten: Wszystko o czym powinieneś wiedzieć przed zakupem

0

Szukasz skrzynek do sadzenia ze stali corten do swojego projektu krajobrazowego?

sadzarki-stal-corten

Projektując krajobrazy mieszkalne lub komercyjne, znalezienie odpowiednich materiałów dekoracyjnych, które są estetyczne, funkcjonalne i zrównoważone cenowo, może być trudne. Idealnym rozwiązaniem jest użycie stalowych skrzynek do sadzenia corten

W Zone Pots pracujemy nad dostarczeniem szerokiego asortymentu komponentów ze stali corten, aby umożliwić naszym klientom stworzenie niepowtarzalnego wyglądu. Dzięki różnorodnym sposobom wykorzystania stali corten, jasne jest, dlaczego skrzynki na sadzarki ze stali corten są popularnym wyborem wśród architektów i projektantów krajobrazu.

W tym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące skrzynek do sadzenia ze stali corten: 

  1. Czym są donice corten?
  2. Jaką żywotność ma stal kortenowa?
  3. Ile kosztują skrzynki na sadzarki ze stali corten?

 Co to są donice ze stali Corten?

W przeciwieństwie do innych rustykalnych materiałów na skrzynki do sadzenia, to stal Corten jest odporna na warunki atmosferyczne, co oznacza, że ​​z biegiem czasu w naturalny sposób utworzy piękną, przypominającą rdzę powłokę ochronną. Stal corten to dobry wybór, ponieważ ma dłuższą żywotność niż zwykła stal i ma piękne rustykalne wykończenie.

Aby jeszcze lepiej to zrozumieć, ważne jest, aby przedyskutować, czym jest stal Corten®?

To wyjątkowy rodzaj metalu ulega naturalnemu procesowi rdzewienia, gdy jest wystawiony na zewnątrz. Zaczyna się rdzewnie, a po pewnym czasie zauważysz różnicę w fakturze i kolorach. Kolory będą się wahać od brązowego, ciemnopomarańczowego lub kombinacji obu kolorów. W bardziej ekstremalnych warunkach temperaturowych stal corten szybciej rdzewieje, powodując bardziej drastyczne zmiany w jej wyglądzie.

Jedną z wad stali corten jest możliwość uszkodzenia przez rdzewienie otaczających materiałów. Efekty rdzy mogą często prowadzić do brązowych plam, zwłaszcza na białym betonie, farbie, stiuku i kamieniu. Aby zmniejszyć ten problem, możesz umieścić pod spodem jakiś rodzaj maty, aby stalowa skrzynka corten nie dotykała bezpośrednio otaczającego obszaru.

Wszyscy widzieliśmy publicznie jakąś wersję zardzewiałej metalowej skrzynki przypominającej doniczki. Być może widziałeś je umieszczone wokół sklepów na świeżym powietrzu lub nawet przed popularnymi restauracjami. Nic dziwnego, zardzewiałe skrzynki w kształcie doniczki są korzystnym wyborem do dekoracji przestrzeni mieszkalnych i komercyjnych? 

Doniczki ze stali corten mogą pomóc w uzyskaniu nowoczesnego rustykalnego wyglądu przestrzeni po umieszczeniu donic z cortenu. Podobnie jak większość nowoczesnych skrzynek na kwiaty z rdzawej stali,  donice z cortenu często przyjmują długi i prostokątny kształt, aby nadać prosty, nowoczesny i modny styl przestrzeni tarasu czy ogrodu.

Zardzewiałe donice są wszechstronne i dobrze uzupełniają się z innymi elementami małej architektury.  Można by pomyśleć, że praca z masywnym, solidnym metalowym pudełkiem będzie bardzo trudna, ale w rzeczywistości zobaczysz, że ten produkt daje więcej kreatywnych możliwości. Na przykład możesz połączyć skrzynkę do sadzenia z akcesoriami, takimi jak przegrody, blaty, kraty i kółka. Zardzewiałe metalowe pudełko może stanowić dekoracyjne osłony prywatności, które doskonale nadają się na patio, podwórka i otwarte miejsca do siedzenia na zewnątrz.

Jak długo wytrzymują sadzarki ze stali Corten?

Doniczki corten wykonane są z trwałego materiału, który może przetrwać co najmniej 10 lat lub dłużej, nawet w złych warunkach. Chroniczność metalowych donic corten zależy od skuteczności drenażu, klimatu i grubości stali. Każda donica jest inna i nie ma ostatecznej odpowiedzi.

Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, która skróci żywotność metalowej skrzynki, jest nieodpowiedni drenaż. Stal corten musi przebić się przez cykle mokre i suche. Stal może się zamoczyć, ale musi też być w stanie wyschnąć. Jeśli skrzynka na sadzarki jest zawsze wilgotna w środku, stal rdzewieje zdecydowanie szybciej.

Zaleca się nałożenie niedrogiego uszczelniacza emulsyjnego do wnętrza skrzyni corten, aby zapobiec  przedwczesnej korozji.

Materiał ten może wytrzymać obszary o ekstremalnych temperaturach lub niskich temperaturach. Należy jednak unikać używania cortenu w środowiskach przybrzeżnych lub zasolonych. Sól nie pozwala stali na stworzenie powłoki ochronnej, która zmniejszy ogólną szybkość rdzewienia.

Wreszcie grubsza stal  corten wykaże się dłuższą żywotnością niż stal cieńsza. Zalecamy grubość co najmniej 3 mm.  Grubsza i jednocześnie cięższa stal jest lepsza, ale będzie kosztować więcej. Nie ma gwarancji na stal corten.

Stal corten jest łatwa w utrzymaniu i posiada cechy samo-naprawcze. Jeśli w jakiś sposób stal corten zostanie uszkodzona lub porysowana, rdzewiejący materiał wkrótce wygładzi się, aby ukryć widoczne ślady. Zaletą metalu, który ulega wpływom atmosferycznym jest to, że rdza działa jak powłoka ochronna i ma właściwości antykorozyjne.

Wadą stali corten jest to, że może wymagać specjalnych technik spawania, jeśli chcesz samodzielnie zbudować skrzynkę do sadzenia, żeby była wystarczająco mocna, aby wytrzymać ciężar każdej rośliny i gleby, to upewnij się, że stalowa skrzynka do sadzenia z blachy corten jest odpowiednio zespawana. 

Ile kosztuje skrzynka na sadzarki ze stali corten?

W porównaniu z innymi tworzywami skrzynka do sadzenia ze stali corten jest znacznie droższa. Aby uzyskać model, który jest w pełni funkcjonalny, może zapłacić od 1000 do 2000 zł 

Uwaga: Jeśli szukasz stalowej skrzynki do sadzenia z cortenu, ale nie chcesz wydawać tak dużo pieniędzy, rozważ zakup metalowych płyt pojedynczo i samodzielne złożenie sadzarki. 

W zależności od rodzaju i grubości panelu metalowego koszt stalowych płyt corten będzie wynosić od 40 do 60 zł za metr kwadratowy.

Większość producentów metalu umożliwia zamówienie określonych wymiarów, dzięki czemu można uzyskać dokładny rozmiar potrzebny do projektu skrzynki na doniczki. Skontaktuj się z producentem metalu, aby zamówić niestandardowe płyty ze stali corten o żądanych wymiarach.

Jak złożyć skrzynkę do sadzenia ze stali corten

Każdy zestaw doniczek corten do samodzielnego montażu ma 4 boki i komplet śrub. Opcjonalnie dostępne jest dno.

Patrząc na sekcję boczną, będziesz w stanie odróżnić górę od dołu, ponieważ w górnej części znajduje się złożona zakładka, a w dolnej części tylko płaski kawałek.

Kawałki po prostu się zazębiają. Gdy masz gładki róg, wiesz, że elementy są we właściwym miejscu i można je skręcić.
W celu ułatwienia montażu może być konieczne wstępne nawiercenie otworów. Zmierz i zaznacz otwory przed wierceniem, aby uzyskać równomierne rozmieszczenie śrub. Przymocuj boki za pomocą 3 śrub na róg. 
Zdecydowanie zalecamy nałożenie uszczelniacza z emulsji asfaltowej do wnętrza skrzynek sadzarki corten. Pomaga to chronić materiał, wysoka wilgoć skróci żywotność produktów z cortenu. 

Kluczowe informacje o cortenie na wynos:

Oto, czego dowiedziałeś się o stalowych skrzynkach na sadzarki corten:

  1. Stal corten to metal odporny na warunki atmosferyczne, który w naturalny sposób tworzy pomarańczową i brązowawą, przypominającą rdzę powłokę ochronną. Doniczki ze stali corten z łatwością dodają nowoczesnego lub rustykalnego wyglądu doTwojego domu lub firmy. Efekty rdzewienia mogą plamić i uszkadzać powierzchnię, na której jest umieszczona, jak beton lub kamień.
  2. Donice corten muszą mieć odpowiedni drenaż i są odpowiednie dla wszystkich klimatów innych niż wybrzeże.
  3. W pełni zmontowana skrzynka do sadzenia ze stali Corten może wynosić od 1000 do 2000 zł.

Teraz jesteś lepiej przygotowany do rozpoczęcia projektu krajobrazu ze stalowymi skrzynkami do sadzenia corten. 

Aby uzyskać więcej informacji na temat produktów corten i innych sposobów na poprawę krajobrazu, zapoznaj się z naszymi artykułami na temat stali Corten® 

 

Dodaj komentarz