Rośliny doniczkowe, a meble i materiały wykończeniowe w różnych aranżacjach wnętrz

0
salon i aranżacja

Mnogość szkół aranżacji wnętrz jest zarówno zaletą, jak i przeszkodą. W pewnym momencie łatwo zatracić ogląd sytuacji i spoglądając na kolejne wizualizacje, wręcz zniechęcić się. O ile bowiem „proste” style są jeszcze w miarę przejrzyste, wiemy jak dobrać odpowiednie meble, kafelki, podłogi czy dekoracje, to uwzględniając już substyle, czyli inspiracje łączące cechy kilku innych, np. minimalistyczne boho, trudno zachować optymizm. W końcu, będąc już przesyconym takim natłokiem możliwości, zaczynamy wybierać losowo, nie mając siły na dalsze analizy, i piękne rośliny doniczkowe w naszym domu stają się niestety ostatnią rzeczą, o której pamiętamy i chcemy z rozmysłem wybrać. Dlatego też dzisiaj chcielibyśmy pomóc w wyborze optymalnych kwiatów i doniczek, takich by pasowały do każdego stylu!

Nowoczesne wnętrze mieszkania, a zieleń

Nowoczesne inspiracje, szczególnie te wywodzące się lub naśladujące nurty minimalistyczne, skandynawskie czy industrialne, to przede wszystkim prostota. Zarówno meble, ograniczone tylko do niezbędnego minimum krzeseł, szafek bądź stolików, są proste, co można zobaczyć na przykładzie choćby mebli w tym sklepie. Również i doniczki lub osłonki na rośliny powinny wyróżniać nienachalne kształty, najczęstsze będą więc okrągłe, kwadratowe lub prostokątne formy. Podobnie jak i w przypadku mebli będą dominowały naturalne materiały, lecz zamiast drewna i metalu będzie to glina lub ceramika, rzadziej spotykamy plastik, który nie cieszy się dużym uznaniem. Ze względu na dominujące w nowoczesnych wnętrzach jasne barwy, także i doniczki powinny być utrzymane w tonacji bieli, ale i beże będą dobrym wyborem. Bardziej zdecydowane barwy, w rodzaju czerwieni bądź błękitu powinny być zarezerwowane tylko dla stylu boho. Spośród roślin na ogół dobrze będą prezentowały się różnego rodzaju kaktusy, draceny, a nawet rośliny ukształtowane na wzór drzewek bonsai, są one niewielkie, lecz również potrafią upiększyć wnętrze delikatnymi kwiatami. Jeżeli zdecydujemy się na mocno kwitnące okazy lub po prostu duże, to ryzykujemy naruszenie harmonii. Wyobraźmy sobie proste półki czy szafki, a na nich liczne i barwne rośliny. Choć może wydawać się to ciekawą wizją, to prędko staną się one centralnym punktem projektu, mogą przytłaczać, a tak nie powinno być!

Jakie rośliny będą pasowały do mebli w klasycznym salonie?

Wnętrza klasyczne bazują na ponadczasowym pięknie bogato zrobionych mebli, obrazów czy wykonanych z naturalnego kamienia, względnie kamienipodobnych, płytek podłogowych. Nie ulega więc wątpliwości, że i nasze rośliny powinny prezentować się odpowiednio okazale. W przeciwieństwie do stylów nowoczesnych postawimy więc na różnego rodzaju palmy, fikusy, rośliny z gatunku monstera, czy do wnętrz w nurcie francuskim bądź angielskim także paproć złocistą. Większość spośród nich osiąga stosunkowo duże rozmiary, a więc będziemy zmuszeni umieścić doniczkę na podłodze lub specjalnym stojaku. W zasadzie tylko niewielkie paprotki będziemy mogli posadzić w filigranowej i ozdobnej doniczce, którą następnie umieścimy na parapecie lub szafce. Kolory donic powinny pasować nie tylko do danego stylu, ale i najbliższych elementów wyposażenia czy wykończenia. I tak przy panelach podłogowych i stylu rustykalnym możemy zainteresować się drewnianymi osłonkami do doniczek, lecz już w stylu klasycznym i przy marmuropodobnych płytkach podłogowych, o wiele lepiej zda egzamin ponadczasowa biała ceramika i najlepiej, gdyby imitowała ona również marmur.

Dodaj komentarz