Walka z robakami w łazience: Najczęstsze insekty i skuteczne metody ich zwalczenia

0
rybik-cukrowy

Czasami, mimo że nie bardzo tego chcemy, pojawiają się robaki w łazienkach. Najczęściej są to nieprzyjemnie wyglądające insekty łazienkowe takie, jak chociażby słynne rybiki łazienkowe – znane również jako srebrne robaki. Zastanawiasz się na pewno, jak w takim przypadku wygląda ich… zwalczanie. Okazuje się, że to wcale nie jest aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Jak wytępić robaki żyjące w łazienkach? Dowiesz się z poniższego artykułu!

Robaki w łazienkach

Rybik cukrowy – tępienie na kilka sposobów

Rybiki łazienkowe, zwane rybikami cukrowymi albo srebrzykami, bardzo lubią wilgotne pomieszczenia – właśnie dlatego tak często zauważyć je można w łazience lub w pokoju o większej wilgotności powietrza. W identycznych miejscach lubią również żerować karaluchy w domu – wśród wilgoci i… resztek jedzenia. Jeżeli wiesz, skąd się biorą karaluchy oraz jak wygląda karaluch, warto będzie wypędzić je z domu – podobnie zresztą, jak pozostałe robaki z wilgotnych pomieszczeń.

Jeżeli karaluchy w domu bądź rybiki zagnieździły się w wilgotnym pomieszczeniu, będzie trzeba zadbać o jego odpowiednią… wentylację! Dbając o to jednocześnie uda się uniknąć problemów z gromadzeniem się pleśni czy też grzybów. Bardzo ważne będzie również:

  • Uszczelnienie szpar oraz dziur – robaki nie dostaną się do mieszkania,
  • Obniżenie temperatury, jeżeli jest wysoka – czasami wystarczy jedynie uchylić okno, o ile to nie jest większy problem.

Pamiętaj, że insekty żyjące w łazienkach nie przepadają za zimnym powietrzem – a więc najprawdopodobniej szybko uciekną z takiego pomieszczenia. Latem staraj się wietrzyć każdy pokój oraz nie dopuszczać do nagromadzenia się w łazience wilgoci!

Zwalczanie owadów w łazience

Robaki w łazienkach jak już się zadomawiają, to niemal na… dobre. Trzeba więc im to uniemożliwić! W tym celu dokładnie sprzątaj łazienkę, a wszelakie przedmioty leżące „luzem” zamykaj w pojemnikach – przez to chociażby larwa rybika nie będzie miała jak się rozpełznąć dalej i… rozwinąć się. Po kąpieli koniecznie osuszaj i za każdym razem wietrz pomieszczenie. Jeżeli masz w łazience okno, otwórz je – otwarte drzwi w pokoju kąpielowym to oczywiście konieczność!

Jeżeli powietrze będzie suche i przewietrzone, a także osiągnie temperaturę poniżej 17 st. C, insekty łazienkowe najprawdopodobniej nie rozmnożą się i… uciekną. Nie chcesz, żeby srebrne robaki opanowały pomieszczenie kąpielowe? Koniecznie zmniejsz ilość przedmiotów w swojej łazience i utrzymuj w niej porządek – a już w szczególnie w kątach pomieszczenia. Rób pranie na bieżąco!

Robaki z wilgoci – tępienie

Rybik cukrowy i jego zwalczanie. Pamiętaj, aby zadbać o uszczelnienie każdej jednej szczeliny czy też szpary. Najlepiej, żeby łazienka była w możliwie jasnych kolorach – wówczas łatwo będzie wytropić nieprzyjemnych lokatorów. W łazience dobrze będzie również ustawić pochłaniacz wilgoci, węgiel drzewny czy też sól w workach. Wskazane jest również przecieranie kafelek… wodą z octem.

Najczęściej spotykane robaki w łazienkach i sposoby na walkę z nimi

Oczywiście, jeżeli żadna z powyżej opisanych metod nie będzie przynosiła pożądanego rezultatu, warto będzie sięgnąć po nieco bardziej radykalne sposoby. Oczywiście, najprościej jest zainwestować w gotowy preparat przeciwko takim insektom – najczęściej sprzedawane są w sprayach. Na rynku można spotkać również ciekawe pudełka –pułapki, kiedy larwa rybika albo w pełni rozwinięty owad do niego wejdzie, to już stamtąd… nie wyjdzie.

Jaki preparat na insekty łazienkowe zastosować?

W mieszkaniu są małe dzieci albo zwierzęta i obawiasz się, że chemikalia mogą im zaszkodzić? Sięgnij więc po naturalny boraks! Wystarczy wymieszać go z cukrem pudrem w proporcjach 1:1. Taką mieszankę rozłóż w ubikacji albo łazience – szybko przekonasz się, jak błyskawicznie tak niepozorny preparat uśmierci rodzinę rybików i zapewni spokój w pomieszczeniu kąpielowym na wiele miesięcy.

Boraks jest naturalnym minerałem, który działa jako środek odstraszający dla wielu insektów, w tym srebrnych robaków. W połączeniu z cukrem pudrem tworzy mieszankę, która przyciąga te insekty, ale jednocześnie jest dla nich śmiertelnie toksyczna.

Warto jednak pamiętać, że boraks może być szkodliwy dla małych dzieci i zwierząt, dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania tego preparatu. Należy również upewnić się, że mieszanka jest umieszczona w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt oraz regularnie sprawdzać, czy nie doszło do przypadkowego spożycia.

Podsumowując, walka z robakami w łazience może być frustrująca, ale z odpowiednimi środkami i podejściem można skutecznie pozbyć się tych insektów. Regularne utrzymanie czystości, eliminacja wilgoci i stosowanie odpowiednich środków odstraszających mogą pomóc utrzymać Twoją łazienkę wolną od srebrnych robaków.

Warto przeczytać!

Dodaj komentarz