Oksygenator przyszłości w Twoim ogrodzie – drzewa tlenowe

0
Drzewa-tlenowe-Paulownia

W dzisiejszym świecie, gdzie troska o środowisko jest kluczowa, poszukiwanie zrównoważonych rozwiązań jest niezwykle istotne. Wchodzą na scenę drzewa tlenowe, często nazywane drzewami przyszłości. Ich rozłożyste liście, często przekraczające 40 cm średnicy, produkują nawet 10 razy więcej tlenu niż inne drzewa liściaste. Ponadto, dzięki niezwykle wytrzymałemu systemowi korzeniowemu sięgającemu kilka metrów w głąb ziemi, drzewa tlenowe mają zdolność do regeneracji nawet po ścięciu, co pozwala na wielokrotne zbiory. Te drzewa cechuje również szybki wzrost, osiągając wysokość kilku metrów już po 6 latach, a ich pień rozrasta się do średnicy 30-40 cm. Ta niezwykła perspektywa stawia drzewa tlenowe jako nadzieję dla przemysłu drzewnego. Wraz z dostępnością sadzonek w Polsce, pojawia się pytanie: czy warto w nie zainwestować?

Drzewa tlenowe — Drzewa przyszłości

Drzewa tlenowe, potocznie nazywane oxytrees, są efektem modyfikacji genetycznej drzewa Paulownia, konkretnie gatunków Paulownia Fortunei i Paulownia Elongata. Hiszpańscy biotechnolodzy stworzyli te drzewa, uznając je za przyszłość przemysłu drzewnego oraz sojuszników w walce ze zanieczyszczeniem powietrza.

Oxytrees rosną prosto, a ich drewno jest wolne od sęków, bardzo lekkie, ale jednocześnie wytrzymałe. Te cechy sprawiają, że idealnie nadają się do różnych zastosowań, w tym do więźby dachowej. Hodowcy twierdzą, że drzewo dziesięcioletnie może dostarczyć tyle drewna, ile stuletnia sosna.

Oxytrees są odporne na mróz, wytrzymując temperatury nawet do -20 stopni Celsjusza. Podobnie radzą sobie z upałami, znosząc temperatury przekraczające 40 stopni Celsjusza. Ponadto nie mają specjalnych wymagań dotyczących gleby. Chociaż żyzna gleba sprzyja szybkiemu wzrostowi, nawet piaskowate grunty są wystarczające do uprawy oxytree.

Sadzenie Drzew Tlenowych — Czy To Się Opłaca?

Wiele osób zastanawia się nad opłacalnością plantacji drzew tlenowych i czy warto w nie inwestować.

Utworzenie plantacji drzew tlenowych wiąże się z różnymi kosztami. Początkowe badania gleby są kluczowe, a następnie konieczne jest zainwestowanie w nawadnianie (od 3 do 6 tysięcy złotych) i ogrodzenie (około 4 tysięcy złotych). Przy obecnych cenach, założenie plantacji na hektarze wymaga inwestycji w wysokości około 15 tysięcy złotych.

Po odjęciu kosztów, średni roczny zysk z plantacji drzew tlenowych, po 6 latach od ich posadzenia, powinien wynosić około 13 tysięcy złotych. Ponieważ drzewa odrastają od ściętego pnia co najmniej cztery razy (co cztery lata), zysk jest wielokrotny, dochodząc nawet do 20 tysięcy złotych rocznie w kolejnych cyklach. Jest to częściowo spowodowane brakiem wydatków na zakup sadzonek i zakładanie plantacji w kolejnych latach.

Wykorzystanie Drewna z Drzew Tlenowych

Po wycince drewno z oxytree znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, głównie w budownictwie i meblarstwie. Drzewa te posiadają także wysoką wartość opałową, pozyskując z jednego drzewa około 0,5 metra sześciennego drewna wysokiej jakości i 1,2 metra sześciennego drewna opałowego.

Wartościowe są również liście oxytree, które ze względu na bogactwo w białko i azot, mogą służyć jako pasza i nawóz, stanowiąc także naturalną biomasę. Dodatkowo z jednego hektara plantacji drzew tlenowych można uzyskać do 700 kilogramów aromatycznego, jasnego miodu.

Kiedy Sadzić Drzewa Tlenowe?

Czas sadzenia ma kluczowe znaczenie dla sukcesu plantacji. Sadzenie powinno rozpocząć się po ostatnich przymrozkach, zazwyczaj od połowy maja do końca czerwca. Warunki pogodowe odgrywają istotną rolę, ponieważ późne sadzenie może niekorzystnie wpłynąć na proces drewnienia przed nadejściem zimy.

Odległość Między Drzewami Tlenowymi

Ze względu na swoją wielkość, drzewa tlenowe wymagają odległości minimum 3-4 metrów od granic działki lub budynków. Sadzonki powinny być umieszczone w otworach o wymiarach około 20×20 cm i głębokości około 30 cm. Przed sadzeniem istotne jest usunięcie kamieni i innych przeszkód z otworu oraz dodanie garści wieloskładnikowego nawozu NPK.

Podczas przesadzania sadzonek należy uważać, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. Po delikatnym rozluźnieniu korzeni, sadzonkę należy umieścić w ziemi na takiej samej głębokości, jak w doniczce, i delikatnie docisnąć ziemię rękami. Następnie nowo posadzoną sadzonkę należy podlać, upewniając się, że zarówno liście, jak i łodygi nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą.

Tempo Wzrostu Drzew Tlenowych

W przeciągu sześciu lat drzewo tlenowe może wyrosnąć nawet do 16 metrów wysokości i osiągnąć średnicę 35 cm, a po wycięciu regeneruje się z pozostawionego pnia co najmniej czterokrotnie. Jeśli zależy nam na przyspieszeniu wzrostu drzew, zaleca się przycięcie ich wiosną następnego roku po posadzeniu, kiedy nie ma już ryzyka przymrozków.

Podczas wiosennego przycinania, młode drzewka należy ściąć ukośnie na wysokości 5 cm od poziomu gruntu. Przycinanie wzmacnia system korzeniowy i stymuluje pionowy, prosty wzrost. Po przycięciu pojawią się nowe pędy, z których należy wybrać ten najlepszy, a pozostałe usunąć. Pozostawiony pęd wkrótce przekształci się w dorosłe drzewo.

W drugim roku należy usuwać odrosty, zanim osiągną długość 10-20 cm i zaczynają zdrewnieć.
W rezultacie uzyskane drewno będzie wolne od wad, jak sęki.

Cena Sadzonek Drzew Tlenowych

Sadzonki drzew tlenowych sprzedawane są w doniczkach i są gotowe do przesadzenia. Powinny być sadzone w ziemi pod koniec maja, zapewniając, że nie zaszkodzi im nocne przymrozki. Certyfikowane sadzonki kosztują od 40 do 50 złotych za sztukę.

Podsumowanie

Podsumowując, drzewa tlenowe stanowią obiecującą inwestycję, oferując znaczące zyski z czasem. Dzięki swojemu szybkiemu wzrostowi, odporności na różne warunki klimatyczne i wielostronnej użyteczności, oxytrees stanowią wiarygodne rozwiązanie zarówno dla ochrony środowiska, jak i dobrobytu gospodarczego. Bez względu na to, czy chodzi o komercyjne plantacje, czy też o wzbogacanie krajobrazu ogrodowego, korzyści z drzew tlenowych są niezaprzeczalne, co czyni je drzewami przyszłości.

Podobne tematy

Dodaj komentarz